Squash to gra, która pozwala solidnie zmęczyć, spalić morze kalorii, a przy tym daje mnóstwo radości z rywalizacji. Zasady gry w squasha nie są skomplikowane, jednak początkujący powinni poświęcić trochę czasu na doskonalenie elementów technicznych, takich jak zagrywka, odbijanie, poruszanie się po korcie. Sprawdź, jakie są zasady gry w squasha oraz dowiedz się, jak sport ten wpływa na sylwetkę i samopoczucie.

Zasady gry w squasha

Punktacja
Pojedynek składa się z 5 setów. Set wygrywa ta osoba, która jako pierwsza uzyska 11 punktów (w przypadku remisu 10-10, trzeba zdobyć 2-punktową przewagę). Zwycięża ten gracz, który wygra 3 z 5 setów.

Serwis
Grę rozpoczyna się od serwisu. O tym, który zawodnik serwuje, decyduje losowanie poprzez zakręcenie rakiety. Gracze zgadują, którą stroną rakieta upadnie na podłogę. Gracz serwujący musi co najmniej jedną stopą znajdować się w polu serwisowym (a przy tym żadną jej częścią nie dotykać linii). Wybiera pole po prawej lub lewej stronie boiska. Zagrywa tak, aby piłka odbiła się od przedniej ściany poniżej górnej linii autu i powyżej linii serwisowej. Następnie musi odbić się od przeciwległej ćwiartki boiska (z wyjątkiemsytuacji, gdy przeciwnik uderza z volleya).

Rozgrywka

Po serwisie przeciwnik musi właściwie odebrać piłkę odbić ją o przednią ścianę zanim drugi raz odbije się od podłogi. Musi uważać, by nie skierować jej na aut (tzn. nie może się wyjść poza linię autu ani jej dotknąć). Piłka może odbijać się od ścian bocznych i tylnych.

Rozgrywka trwa, dopóki jeden z graczy nie popełni błędu i źle odbierze piłkę. Wtedy punktowany jest przeciwnik i tak aż do 11 punktów, co oznacza wygrany set.